Rozwiązanie Błędu P0420: Jak skutecznie usunąć usterkę Katalizatora?

Rozwiązanie Błędu P0420: Jak skutecznie usunąć usterkę Katalizatora?

Błąd P0420 jest jednym z bardziej irytujących problemów, z którymi mogą spotkać się posiadacze samochodów z silnikiem benzynowym. Kontrolka silnika zaświeca się, a kod błędu P0420 wskazuje na problem z układem katalizatora. Jednak nie ma powodu do paniki – istnieją skuteczne metody naprawy tej usterki. W tym artykule dowiesz się, co może powodować błąd P0420 i jak możesz go skutecznie usunąć, a nawet zainteresować się opcją wyprogramowania tego błędu w profesjonalny sposób.

 

W Słupsku i okolicach, właściciele samochodów często borykają się z błędem P0420. Boost Factory oferuje profesjonalne diagnozowanie i naprawę tego problemu, zapewniając mieszkańcom tych regionów spokój ducha i wydajniejsze pojazdy.

 

 

Czym jest błąd P0420 i co oznacza? Błąd P0420 jest związany z efektywnością układu katalizatora w redukcji emisji spalin. W przypadku, gdy układ ten nie działa prawidłowo, komputer samochodu rejestruje niską wydajność katalizatora i generuje kod błędu P0420. Oznacza to, że emisje spalin przekraczają dopuszczalne normy, co ma negatywny wpływ na środowisko.

Kiedy katalizator stopi się, silnik częściowo traci moc z powodu zatoru, dodatkowo szybciej zużywa się turbosprężarka, z powodu wyższego ciśnienia w wydechu, a katalizator nie spełnia swojej roli w oczyszczaniu spalin.

 

Możliwe przyczyny błędu P0420:

 • Uszkodzony Katalizator: Stopiony lub zatkany katalizator staje się przyczyną częściowej utraty mocy silnika z powodu zatoru. Wyższe ciśnienie w układzie wydechowym przyspiesza zużycie turbosprężarki
 • Wycieki w układzie wydechowym (uszkodzenie złącza elastycznego wydechu “plecionki”, znajdującej się przed drugą sondą lambda)
 • Problemy z czujnikami: Sensory w nieładzie – od temperatury cieczy chłodzącej, przez sondy lambda, po czujniki temperatury i doładowania, aż do przepływomierza, każdy czujnik ma swoją rolę w delikatnej równowadze silnika
 • Usterki w Układzie Zapłonowym: Iskra zgasła – zużyte świece i cewki zapłonowe mogą prowadzić do nierównomiernego zapłonu powodując problemy z katalizatorem
 • Nieszczelności w układzie ssącym: Gdzie powietrze ucieka, tam silnik cierpi – od rury dolotowej do uszczelek kolektora ssącego, nieszczelności w układzie ssącym

 

Można częściowo ocenić stan katalizatora przy użyciu kamery endoskopowej.

 


 

Skuteczne rozwiązania:

 1. Wymiana Katalizatora: Jeśli katalizator jest uszkodzony lub zużyty, konieczne może być jego wymienienie na nowy.
 2. Naprawa Nieszczelności: Wycieki w układzie wydechowym mogą prowadzić do błędu P0420. Naprawienie tych nieszczelności może rozwiązać problem.
 3. Diagnoza OBD2 – Sprawdzenie parametrów live data odczytu czujników poprzez OBD2
 4. Wymiana Czujników: Sprawdzenie parametrów odczytu czujników oraz innych komponentów układu oraz ich wymiana.
 5. Profesjonalne Wyprogramowanie: polega na blokowaniu możliwości aktywacji komunikatu Check Engine oraz takich jak P0420, P0430, P2096, P2097, 29F4, 29F5, co zapobiega niepotrzebnym zmartwieniom i wizytom w warsztacie związanych z tymi kodami błędów.

 


 

Najczęściej zadawane pytania:

 • Jak usunąć błąd P0420? Aby usunąć błąd P0420, wskazujący na problem z wydajnością katalizatora, należy zdiagnozować i rozwiązać podstawową przyczynę. Może to obejmować sprawdzenie i naprawę wycieków spalin, wymianę wadliwych sond lambda, zapewnienie prawidłowego działania silnika lub wymianę katalizatora, jeśli jest uszkodzony.
 • Co to jest błąd P0420? Błąd P0420 to kod usterek diagnostycznych (DTC), wskazujący, że katalizator nie działa tak wydajnie, jak powinien. Jest to często określane przez porównanie odczytów sond lambda przed i za katalizatorem.
 • Jak pozbyć się błędu katalizatora? Aby rozwiązać błąd katalizatora, należy najpierw zdiagnozować przyczynę, która może być wadliwym katalizatorem, problemami z sondą lambda, wyciekami spalin lub problemami z silnikiem. Naprawa lub wymiana wadliwego komponentu jest konieczna, aby usunąć błąd.
 • Jak sprawdzić, czy katalizator nie jest zapchany? Aby sprawdzić, czy katalizator nie jest zapchany, można przeprowadzić test ciśnienia zwrotnego za pomocą manometru w gnieździe sondy lambda, słuchać dźwięków stukania (wskazujących na wewnętrzne uszkodzenia), można zauważyć zwiększone zużycie paliwa, zmniejszoną moc silnika
 • Jakie są objawy zapchanego katalizatora? Objawy zapchanego katalizatora obejmują zmniejszoną wydajność silnika, zmniejszone przyspieszenie, zwiększone zużycie paliwa, siarkowy zapach z wydechu i możliwość, że pojazd będzie pracował goręcej niż zwykle.
 • Czy zapchany katalizator zmniejsza moc? Tak, zapchany katalizator może zmniejszyć moc i moment obrotowy silnika. Zapchanie ogranicza przepływ spalin, prowadząc do zwiększonego ciśnienia w wydechu, co może negatywnie wpłynąć na moc silnika i efektywność paliwową.

 


 

Diagnostyka katalizatora: Jak Sterownik wykrywa problem?

 

Pamiętaj! Błąd P0420 nie musi oznaczać kosztownej naprawy lub wymiany katalizatora. Zrozumienie przyczyn tego błędu oraz skuteczne podejście do jego naprawy może pomóc Ci zachować sprawność i pełną moc Twojego pojazdu.

 

 


Najnowsze publikacje naukowe

Więcej badań naukowych znajdziesz w artykułach:

 1. Autorzy: Viktor Slavin, Yevheniy Shuba, J. Caban, J. Matijošius, Alfredas Rimkus, Anatolii Korpach, Serhiy Gutarevych
  Tytuł: The Performance of a Car with Various Engine Power Systems – Part I
  Opis: Badanie porównuje wydajność paliwową, ekonomiczną, środowiskową i energetyczną samochodu z standardowym systemem zasilania gaźnikiem i systemem wtrysku benzyny.
  Data: 2022-01-01
 2. Autorzy: S. Sathyanarayanan, S. Suresh, M. Sridharan
  Tytuł: Effect of Sucrose Catalyst in the Catalytic Converter on Performance and Emission of Spark Ignition Engine
  Opis: Studium dotyczy zastosowania katalizatora sacharozy w konwerterze katalitycznym do redukcji emisji toksycznych gazów wydechowych z silników zapłonowych.
  Data: 2021-10-11
 3. Autorzy: E. Ellyanie, H DevanOktabri
  Tytuł: The Effect of Brass (Cu-Zn) Catalytic Converter Engine Performance
  Opis: Badanie wpływu liczby płyt katalizatora mosiężnego na wydajność silnika motocykla Yamaha Jupiter MX.
  Data: 2021-07-17
 4. Autorzy: Qing-song Zuo, Xiaomei Yang, Bin Zhang, Qingwu Guan, Zhuang Shen, Yong Xie, Qiming Li
  Tytuł: NO Catalytic Performance Analysis of Gasoline Engine Tapered Variable Cell Density Carrier Catalytic Converter
  Opis: Analiza wydajności katalizatora NO w silniku benzynowym z zastosowaniem zmiennej gęstości komórek.
  Data: 2021-05-27
 5. Autorzy: Marcus Fischer, Jens Achenbach, Stefan Pischinger
  Tytuł: Impact of Thermal Swing Piston Top Land Coatings on Gasoline Engine Performance and Raw Emissions
  Opis: Badanie wpływu powłok termicznych na tłokach na wydajność silnika benzynowego i emisje surowe.
  Data: 2023-12-15
 6. Autorzy: R. Rajendran, U. Logesh, N. Praveen, Ganesan Subbiah
  Tytuł: Optimum Design of Catalytic Converter to Reduce Carbon Monoxide Emissions on Diesel Engine
  Opis: Badanie dotyczy optymalizacji konstrukcji katalizatora w celu zmniejszenia emisji tlenku węgla z silników Diesla, z wykorzystaniem powłok z cyrkonu i glinu.
  Data: 2020-12-07
 7. Autorzy: Jinlong Liu, Christopher J. Ulishney, C. Dumitrescu
  Tytuł: Engine Performance and Emissions for a Heavy-Duty Diesel Engine Converted to Stoichiometric Natural Gas Operation
  Opis: Studium konwersji silnika Diesla na silnik zasilany gazem ziemnym, z naciskiem na wydajność i emisje.
  Data: 2020-11-04
 8. Autorzy: J. Eckert, F. M. Santiciolli, Rodrigo Y. Yamashita, F. C. Corrêa, Ludmila C. A. Silva, F. Dedini
  Tytuł: Fuzzy Gear Shifting Control Optimisation to Improve Vehicle Performance, Fuel Consumption and Engine Emissions
  Opis: Optymalizacja sterowania zmianą biegów w celu poprawy wydajności pojazdu, zużycia paliwa i emisji silnika.
  Data: 2019-08-21
 9. Autorzy: Pankaj U. Arvikar
  Tytuł: The Performance of Modified Catalytic Converter using Copper-Nickel as Catalysts to Reduce Exhaust Gas Emissions from CI Engine
  Opis: Badanie wydajności zmodyfikowanego katalizatora z użyciem miedzi i niklu jako katalizatorów do redukcji emisji spalin z silnika CI.
  Data: 2019-06-30
 10. Autorzy: Marcus Fischer, Jens Achenbach, Stefan Pischinger
  Tytuł: Impact of Thermal Swing Piston Top Land Coatings on Gasoline Engine Performance and Raw Emissions
  Opis: Badanie wpływu powłok termicznych na tłokach na wydajność silnika benzynowego i emisje surowe.
  Data: 2023-12-15
 11. Autorzy: S. Ariyanto, A. S. Nugraha, W. Cahyadi, Yelma Dianastiti, Muhammad Yandi Pratama
  Tytuł: Analyzing Transition Metal Catalytic Converter Impact on Four-Stroke Motorcycle Fuel Consumption
  Opis: Studium wpływu katalizatora z metali przejściowych na zużycie paliwa w motocyklu czterosuwowym.
  Data: 2023-10-28
 12. Autorzy: A. Agarwal, Omkar Yadav, Hardikk Valera
  Tytuł: Methanol (M85) Port-Fuel-Injected Spark Ignition Motorcycle Engine Development—Part 2: Dynamic Performance, Transient Emissions, and Catalytic Converter Effectiveness
  Opis: Badanie wydajności, emisji i skuteczności katalizatora w motocyklu z silnikiem z zapłonem iskrowym zasilanym metanolem (M85).
  Data: 2023-10-27